.میلیاردر شدن از راه کنترل شبکه توزیع کنندگان

ریچارد دووس‌، یکی از موسسان شرکت «ام‌وی» (Amway)،‌ با ثروت 5/4 میلیارد دلار صد و هفتاد و ششمین ثروتمند دنیا در سال 2010 است.

شرکت او هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در زمینه بازاریابی چند سطحی (MLM) در دنیا است.
سر ریچارد دووس در 4 مارس سال 1926 در گرند رپیدز در‌ایالت میشیگان در آمریکا متولد شد. او به دبیرستان مسیحیان گرند رپیدز و سپس برای ادامه تحصیل به کالج کالوین در گرند رپیدز رفت. دووس از سال 1944 تا‌ 1946 طی جنگ جهانی دوم‌، در نیروی هوایی‌ایالات متحده به خدمت سربازی مشغول بود.
او در سال 1959 به همراه دوست دوران دبیرستان و شریک تجاری‌اش، جی وان آندل، شرکت دووس را تاسیس کردند. آنها در واقع در سال 1949 توسط یکی از بستگان وان آندل به شرکت نوتریلیت، یک شرکت فروش مستقیم در کالیفرنیا، معرفی شدند. موسس شرکت نوتریلیت‌، کارل رنبورگ، اولین کسی بود که بازاریابی چند سطحی را در‌ایالات متحده توسعه داد. دووس و وان آندل تصمیم گرفتند که توزیع‌کننده مواد مکمل غذایی شرکت نوتریلیت شوند.
آنها اولین جعبه محصول را روز بعد از شروع کارشان به قیمت 5/19 دلار به فروش رساندند، گرچه طی دو هفته بعد سودی نداشتند. کمی‌ بعد به اصرار همان فامیل وان آندل که حامی ‌مالی آنها نیز شده بود،‌ به سمینار نوتریلیت که در شیکاگو برگزار می‌شد رفتند.‌این دو دوست پس از شرکت در‌این سمینار با اشتیاق تصمیم گرفتند راه شرکت نوتریلیت را دنبال کنند. آنها بعد از بازگشت، دومین جعبه از محصولات را نیز فروختند و سپس به سرعت شروع به راه‌اندازی کسب‌و‌کاری برای خود کردند. آنها در سال 1949 شرکتی به نام «جاری» را برای واردات کالاهای چوبی از کشورهای آمریکای جنوبی تاسیس کرده بودند. آنها پس از شرکت در سمینار‌این کسب‌وکار را متوقف کرده و‌ شرکت را تبدیل به توزیع‌کننده محصولات نوتریلیت کردند.
شرکت نوتریلیت علاوه بر سود هر محصول فروخته شده، کمیسیون فروشی نیز بابت معرفی توزیع‌کنندگان جدید به شرکت به آنها می‌داد.‌این سیستم در حال حاضر با عنوان بازاریابی چند سطحی شناخته می‌شود. دووس و وان آندل تا سال 1958 شرکت خود را تبدیل به سازمانی با بیش از 5000 توزیع کننده کردند. آنها در سال 1959 شرکتی با نام انجمن آمریکن وی تاسیس کردند تا نماینده‌ای برای توزیع‌کنندگان بوده و محصولات جدیدی که هنوز به بازار عرضه نشده بودند را نیز به بازار عرضه کنند. بعدها نام شرکت را به ام‌وی، مخفف اسم قبلی،‌ تغییر دادند. ام وی در نهایت در سال 1994 کل شرکت نوتریلیت را خرید.
ام‌وی که کار فروش مستقیم را انجام می‌دهد در حال حاضر در بیش از 80 کشور در جهان فعالیت می‌کند و بیش از 3 میلیون نفر را قادر می‌سازد که کسب و کار مستقلی برای خود راه‌‌اندازی کنند. ام‌وی به همراه شرکت کیکسار و گروه اکسس بیزینس شرکت آلتیکور را شکل دادند.
شرکت آلتیکور در سال 1999 تاسیس شده و به عنوان شرکت مادر بسیاری از شرکت‌های موفق به ویژه در زمینه فروش مستقیم، توزیع کالاهای مصرفی و هتلداری است. در حال حاضر خانواده‌های وان‌آندل و دووس مالک‌این شرکت هستند.
دووس یکی از اعضای هیات معتمده دانشگاه نورث وود و رییس شورای سیاست‌های ملی آمریکا است. او همچنین در حال حاضر یکی از اعضای هیات معتمده مرکز محافظه کاران ملی آمریکا در فیلادلفیا است.
ریچارد دووس 4 کتاب نیز تالیف کرده و به عنوان سخنرانی شاخص در جهان شهرت دارد. دووس همچنین مالک چندین فرانشیز ورزشی حرفه‌ای،‌ شامل باشگاه بسکتبال اورلاندو مجیک در NBA است.
ریچارد دووس ازدواج کرده و 4 فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن آدا در‌ایالت میشیگان است. او در سال 1993 بازنشسته شد.
یکی از پسران او، دیک دووس کاندیدای حزب جمهوری‌خواه ‌ایالات متحده در انتخابات فرمانداری میشیگان در سال 2006 بود که از همتای خود، جنیفر گرانهولم،‌ شکست خورد. جوان‌ترین فرزند دووس، دوگ، نیز در حال حاضر رییس شرکت آلتیکور و زیرمجموعه آن ام‌وی است.
دووس و همسرش هلن، به طور سخاوتمندانه‌ای از بیمارستان‌ها، کالج‌ها و دانشگاه‌ها، سازمان‌های هنری و امور خیریه در گرند رپیدز، میشیگان و همچنین از سازمان‌های متعددی در فلوریدای مرکزی حمایت مالی می‌کنند.

              

/ 3 نظر / 23 بازدید